ULUSLARARASI 3. YILMAZ GÜNEY KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ KARİKATÜR YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

1207

3. Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali kapsamında; Güney Filmcilik tarafından desteklenen ve Dersim Belediyesi ile Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nin düzenlediği ‘Sinema ve Göçmenler’ konulu 3. Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlanmıştır.

    33 Ülkeden 138 sanatçının 356 eserle katıldığı bu yarışmayı yarışma olarak değil, Yılmaz Güney’in devrimci, toplumcu ve gerçekçi sinemasına bir selam olarak okumak daha doğru olacaktır.

    Karikatür sanatçıları Elena Ospina (Kolombiya), Erhan Yaşar Babalık (Türkiye), İsmail Kızıl Doğan (Belçika), Mihai Ignat (Romanya), Altan Özeskici (Türkiye) ve Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödül kazanan eserler şu şekilde belirlenmiştir:

Yılmaz Güney Onur Ödülleri:

Oleksy Kustovsky-Ukrayna

Jitet Kustana-Endonezya

Muammer Olcay-Türkiye

Hasan Ceylan-Türkiye

Doru Axinte-Romanya

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Özel Ödülü:

Halit Kurtulmuş Aytoslu-Türkiye

Seçici Kurul Özel Ödülü

Mojmir Mihatov-Hırvatistan

Yılmaz Güney Özgürlük Ödülleri

Haydar Bayar-Türkiye

(Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi)

Barış İnan-Türkiye

(Kocaeli 2 Nolu F Tipi Hapishanesi)

Genç Çizer Ödülü

Beren Kaya-Türkiye

    Güzel eserleriyle Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivalini daha da anlamlı ve nitelikli kılan tüm sanatçılara ve eserleri değerlendiren seçici kurulda yer alan sanatçı dostlarımıza çok teşekkür ederiz. Yılmaz Güney sinemasının vuruculuğuyla karikatürün vuruculuğunu birleştirecek, buluşturacak yeni etkinliklerde görüşmek umuduyla…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz