Yılmaz Güney Uluslararası Karikatür Yarışması 2020, Türkiye

1116

3. YILMAZ GÜNEY ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI

1 – Yarışma, tüm dünyadan profesyonel veya amatör sanatçılara açıktır.

2 – Yarışmanın teması “ Sinema ve Göçmenler ” dir.
3 – Gönderilen eserin başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekir. Eserler, Yılmaz Guney sinemasının önemli nitelikleri olan ve karikatür sanatının doğasının ayrılmaz bir parçası olan ilerici, gerçekçi ve eleştirel yönleriyle değerlendirilecek.
4 – Katılımcılar istedikleri sayıda çizgi film gönderebilirler. Ancak bir katılımcı birden fazla ödül alamaz.
5 – Gönderilen çizim, A3 kağıttan (29,7 cm x 42 cm) daha büyük olmamalıdır. 300 dpi çözünürlükte jpg formatında olmalıdırlar.
6 – Eserler 15 Nisan 2020 tarihine kadar  ygksfkarikatur@gmail.com  adresine e-posta ile  gönderilmelidir. 
7 – Eserleri gönderirken sanatçılar kısa bir özgeçmiş ve kendilerinin bir fotoğrafı ile birlikte adlarını, posta adreslerini, telefon numaralarını ve e-posta adreslerini içeren bir kelime belgesi göndermelidir.
8 – Ödül alan ve / veya sergilenmeye değer görülen eserler bir araya getirilecek ve albüm olarak yayınlanacaktır. Çizimleri albümde olan sanatçılar bir kopyasını alacaklar.
9 – Ödül töreni, festivalin son akşamı 14 Haziran 2020’de gerçekleşecek. Törene katılamayanların ödülleri ev adreslerine gönderilecek.
10 – Değerlendirme sonucunda; 3 karikatürcüye “Yılmaz Güney Onur Ödülü”, 1 karikatürcüye “Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Özel Ödülü” ve 1 karikatürcüye “Jüri Özel Ödülü” verilecek. Ayrıca cezaevlerinden 2 karikatürcüye “Yılmaz Güney Özgürlük Ödülü” verilecek. Ödüller, Yılmaz Güney Vakfı tarafından yayınlanan “Özel Tasarım Heykelcik, Yılmaz Güney Kitap Seti ve Orijinal Yılmaz Güney Film Afişleri”.
11 –  Jüri  şu sanatçılardan oluşacak: Elena Ospina (Kolombiya), Erhan Yaşar Babalık (Türkiye), İsmail Kızıl Doğan (Belçika), Mihai Ignat (Romanya), Altan Ozeskici (Türkiye) ve Aşkın Ayrancioğlu (Türkiye) .
12 – Yarışmaya gönderilen eserler festivali düzenleyen örgütün arşivlerinde kalacaktır. Organizasyon bu eserleri yayınlarında, posterlerinde, broşürlerinde, takvimlerinde vb. Kullanma hakkına sahip olacaktır. Sanatçı, eseri her kullanıldığında yayının bir kopyasını alacaktır.
13 – Yarışmaya katılan tüm sanatçıların yukarıda belirtilen şartları okudukları ve kabul ettikleri varsayılır.
* “Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali” hakkında bilgi için:  www.yilmazguneyksf.org
* Şenliği çalışmalarıyla zenginleştirecek sanatçılara içtenlikle teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz…

Kaynak: http://www.goldpencil.id/2020/02/the-3rd-ylmaz-guney-international.html