3. ULUSLARARASI YILMAZ GÜNEY KARİKATÜR YARIŞMASI

794

“3. YILMAZ GÜNEY KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ”“3. ULUSLARARASI YILMAZ GÜNEY KARİKATÜR YARIŞMASI”
     1- Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya sanatçılarına açıktır.     2- Yarışmanın konusu; “Sinema ve Göçmenler” olarak belirlenmiştir.        3- Yarışmaya katılacak eserlerde teknik serbesttir. Eserler daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Katılan karikatürlerde Yılmaz Güney sinemasında somutlaşan ve zaten karikatürün özünde de bulunan toplumcu, ilerici, eleştirel, gerçekçi ve yenilikçi değerler -öz-biçim niteliği bağlamında- özellikle dikkate alınmalıdır.     4- Katılımcılar istedikleri sayıda eser gönderebilirler. Ancak bir çizere birden fazla ödül verilmez.     5- Gönderilecek karikatürler en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) boyutunda, 300 dpi çözünürlüğünde ve jpg formatında olmalıdır.     6- Yarışmaya katılacak eserler 15 Nisan 2020 tarihine kadar e-posta yoluyla; “ygksfkarikatur@gmail.com” adresine gönderilmelidir. Geleneksel posta yoluyla eser göndermek isteyenler için adres: Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Mahmut Şevket Paşa Mah. Piyale Paşa Cad. No: 154/3, OKMEYDANI-ŞİŞLİ-İSTANBUL     7- Eserlerle birlikte bütün sanatçılar adını, posta adresini, telefonunu, e-mail adresini, kısa özgeçmişini ve bir adet fotoğrafını da göndermelidirler.     8- Ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler Sancı Yayınları tarafından bir albümde yayımlanacak ve bu albüm eser sahiplerine gönderilecektir.     9- Yarışmanın sergisi farklı şehirlerde açılacak, ödül töreni de festivalin final gecesinde 14 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir. Törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir.    10- Değerlendirme sonucunda; 3 karikatüriste “Yılmaz Güney Onur Ödülü”, 1 karikatüriste “Yılmaz Güney Kültür Sanat Festivali Özel Ödülü”, 1 karikatüriste “Jüri Özel Ödülü” verilecektir. Ayrıca cezaevlerinden katılan 2 çizere de “Yılmaz Güney Özgürlük Ödülü” verilecektir. Ödüller “Özel Olarak Tasarlanmış Heykelcik, Yılmaz Güney Vakfı’nın yayımladığı Yılmaz Güney Kitapları Seti ve Orijinal Yılmaz Güney Film Afişleri”nden oluşmaktadır. 

    11- SEÇICI KURULDA; KARIKATÜR SANATÇILARI ELENA OSPINA (KOLOMBIYA), ERHAN YAŞAR BABALIK (TÜRKIYE), İSMAIL KIZIL DOĞAN (BELÇIKA), MIHAI IGNAT (ROMANYA), ALTAN ÖZESKICI (TÜRKIYE) VE AŞKIN AYRANCIOĞLU (TÜRKIYE) BULUNMAKTADIR.

    12- Yarışmaya katılan karikatürler, düzenleyen kurumun arşivinde kalacak afiş, takvim, broşür, dergi, gazete vb. organlarda yayımlanabilecektir. Bunun karşılığında eseri yayımlanan sanatçıya o yayından gönderilecektir.    13- Yarışmaya katılan karikatüristler yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar.    * Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali ve yarışmalarla ilgili genel bilgiler www.yilmazguneyksf.org adresinden öğrenilebilir.    *  Eserleriyle festivali güzelleştirecek, katkıda bulunacak olan tüm karikatür sanatçılarına teşekkürler, başarılar…

Kaynak: http://karikaturhaber.blogspot.com/2020/02/3-uluslararasi-yilmaz-guney-karikatur.html